General
| Features | Total No Frost – Stops ice build-up for ease Tap-connected ice dispenser – Instant chilled water Intelligent Inverter – Adapts cooling to save energy Door open alarm – Alerts to protect your food |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Barcode/EAN | 4242005419937 |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Efficiency & Standard
| Climate Class | SN/T |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 42 dB |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 3 hr |
Load & Capacity
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Refrigerator Capacity | 371 L |
| Net Total Capacity | 562 L |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
White Goods Features
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | Yes |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Thermostat Available | Yes |
| Split | 70/30 |
| Plumbed | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim |
Dimensions & Weight
| Depth | 70.7 cm |
| Height | 178.7 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 124 kg |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Weight | 113.2 kg |
| Width | 90.8 cm |
Display
| Display Screen Type | LED |
Safety Features
| Child Lock | Yes |

