£599.99 Original price was: £599.99.£549.99Current price is: £549.99.
3 monthly payments of £183.33 when you choose Klarna at checkout.
Quickest delivery from tomorrow
Quoted delivery times are subject to availability
Looking for a stylish fridge freezer, with plenty of storage space for your fresh and frozen food? Then look no further than the Blomberg KNE4564EVI.
The Blomberg KNE4564EVI VitaminCare+ fridge freezer is a superb choice for contemporary homes, delivering a total capacity of 254 litres with a 163-litre fridge and a 91-litre freezer. This exclusive model, available only at Euronics, combines practicality with style, making it a standout addition to your kitchen. It’s thoughtfully designed layout makes it ideal for busy families and passionate cooks, ensuring that all your groceries are stored efficiently.
Featuring three adjustable glass shelves, a chrome wire rack, a generous salad crisper, and multiple door compartments, the KNE4564EVI offers great storage flexibility. The spill-proof design protects against accidents, while integrated LED lighting makes it easy to find your snacks, even at night. The freezer has four clear drawers, allowing for quick identification of frozen items, and its four-star energy rating assures retained food quality for up to a year.
The exceptional VitaminCare+ technology mimics natural sunlight, helping to preserve essential nutrients in your fruits and vegetables. By choosing the KNE4564EVI, you’re making a commitment to a healthier lifestyle for your family. Don’t miss the chance to enhance your kitchen with this essential appliance!
| Built-in Water Heater | No |
| Colour | Not applicable (Built In) |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Removable Door | No |
| Storage Compartment | No |
| Third Rack Installed | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | No |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | No |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Reversible Doors | Yes |
| Split | 50/50 |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Hinge Type | Sliding Hinge |
| Depth | 54.5 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 187 cm |
| Shipping Weight | 64.3 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Weight | 59.5 kg |
| Width | 54 cm |
| Installation Type | Built In |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Additional Information | 50/50 Split Chrome Wire Wine Rack Vitamincare+ Frost Free Internal Touch Control Electronic Display Sliding Door Hinges Quick Cool Option Thermostat |
| Features | VitaminCare+ technology – Retains nutrients in food Flexible storage options – Adapts to your needs Spill-proof design – Prevents messy accidents Energy-efficient four-star rating – Saves on bills |
| Product Type | Integrated Fridge Freezer |
| Barcode/EAN | 4013833058441 |
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | No |
| Wi-Fi | No |
| Climate Class | SN/ST |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 38 dB |
| Star Rating | 4 |
| Child Lock | No |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee with additional 2 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase. |
| Product Category Group | MDA |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.2 kg |
| Net Freezer Capacity | 91 L |
| Net Refrigerator Capacity | 163 L |
| Net Total Capacity | 254 L |
| Display Screen Type | Electronic Touch Control Display |



