This LG fridge freezer’s Linear Cooling keeps the temperature inside the fridge nice and steady. Your food stays fresh for longer and your salads keep their crunch. With Total No Frost technology, you can forget about ever having to defrost it. It circulates cold air throughout the fridge and freezer to stop ice from forming. And its inverter compressor runs quietly and efficiently so it won’t disturb your evenings with noisy hums.
Good to know
– DoorCooling+ quickly restores the temperature in the fridge after the door has been opened
– A whopping 630 litre capacity gives you loads of room for your weekly shop
– The child lock stops little fingers from tinkering with the settings
– Its modern design looks smart and adds a touch of luxury to your kitchen
| Feature | Details |
|---|---|
| Manufacturer’s guarantee | 2 years |
| Energy efficiency rating | E |
| Suitable for outbuildings | No |
| Total storage capacity | 600 litres |
| Total gross capacity | 630 litres |
| Noise level | 41 dB(A) |
| Colour / Finish | Matte Black with anti-fingerprint finish |
| Climate class | SN – T |
| Fridge / Freezer configuration | Fridge top / Freezer bottom |
| Optimum ambient temperature range | 10 – 43°C |
| Type of door handle | Integrated |
| Noise emission class | C |
| Fridge storage volume | 428 litres |
| Freezer storage volume | 172 litres |
| Type | Freestanding multi-door fridge freezer |
| Feature | Details |
|---|---|
| Fridge auto-defrost | Yes |
| Fast chill function | Yes |
| Air-flow cooling | Yes |
| Other functions | Holiday mode, Smart Learner |
| Food preservation technology | Linear Cooling, DoorCooling+ |
| Feature | Details |
|---|---|
| HFC free | Yes |
| CFC free | Yes |
| Feature | Details |
|---|---|
| Box contents | LG GMM42ABBEH Fridge Freezer, Manual |
| Dimensions (H x W x D) | 1905 x 910 x 690 mm |
| Recess dimensions | 2005 x 960 x 790 mm |
| Weight | 94 kg |
| Boxed dimensions | 1993 x 972 x 730 mm |
| Boxed weight | 104 kg |
| Flat back design | Yes |
| Rear panel material | Metal |
| Dimensions without doors | 1905 x 910 x 589 mm |
| Dimensions (doors open 90°) | 1063 x 974 mm |
| Feature | Details |
|---|---|
| Number of door compartments | 6 |
| Interior light | LED |
| Number of shelves | 3 |
| Number of salad crispers | 2 |
| Storage features | Egg rack x 1 |
| Adjustable shelves | Yes |
| Feature | Details |
|---|---|
| Clear drawer fronts | Yes |
| Compartments | 6 drawers |
| Interior light | LED |
| Feature | Details |
|---|---|
| Thermostat | Twin |
| Controls | External touch controls |
| Digital display | LED (Fridge temp, Freezer temp, Express freeze, Vacation mode) |
| Feature | Details |
|---|---|
| Temperature warning | No |
| Other safety features | App push notifications |
| Child lock | Yes |
| Open door warning | Audible |
| Feature | Details |
|---|---|
| Defrosting | Total No Frost |
| Fast freeze function | Yes |
| Power failure safe-storage time | 10 hours |
| Freezer star rating | **** |
| Freezing capacity | 11 kg / 24 hours |
| Recommended installation space | 50 mm sides, 100 mm back, 100 mm above |



