Enjoy cooking with this Ninja Foodi Air Fryer. Make family-sized meals in a flash with seven cooking functions such as Max Crisp, Air Fry, Roast, Reheat, Dehydrate, Bake and Prove. The two 5.2 litre drawers have a versatile FlexDrawer feature, so that if you need to cook something larger you can convert the drawers to a 10.4 litre MegaZone drawer. That’s big enough to fit a 2.3kg roasting joint. The AF500UK uses up to 75% less fat than traditional frying methods and is perfect for cooking fresh and frozen favourites for the whole family to enjoy.
The Ninja AF500UK Foodi FlexDrawer Air Fryer in classic black is your ultimate kitchen companion, ideal for preparing hearty family meals with ease. This innovative appliance boasts a variety of seven cooking options including Max Crisp, Air Fry, Roast, Reheat, Dehydrate, Bake, and Prove. Its unique dual 5.2-litre drawers feature a FlexDrawer capability, allowing you to combine them into a generous 10.4-litre MegaZone, which can conveniently accommodate a 2.3kg roasting joint. This makes it exceptionally versatile for all cooking needs.
Designed for families, this air fryer is exceptionally user-friendly, promoting healthier cooking habits as it uses up to 75% less fat compared to traditional frying methods. Whether you are preparing fresh ingredients or reheating frozen favourites, the AF500UK guarantees virtually no compromise on taste or texture, allowing your family to savour delicious, guilt-free meals.
Not only does the Ninja AF500UK meet various safety and energy efficiency standards, but it also assures performance and reliability. Elevate your cooking experience and add ease to your daily routines with this smart kitchen appliance. Choose the Ninja AF500UK Foodi FlexDrawer Air Fryer to redefine your culinary adventures and enjoy the convenience of faster, healthier cooking while delighting your loved ones.
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Cool Wall Exterior | Yes |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Liquid Working Capacity | 10.4 L |
| Non-stick Plates | Yes |
| Number of Settings | 7 |
| Removable Plates | Yes |
| Timer | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Controls | Dial |
| Functions | Max Crisp Air Fry Roast Reheat Dehydrate Bake Prove” |
| Product Category Group | SDA |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Safety Features | Auto shut off, cool touch handles |
| Depth | 31.6 cm |
| Height | 32.7 cm |
| Internal Depth | 21.5 cm |
| Internal Height | 13.7 cm |
| Internal Width | 37 cm |
| Shipping Depth | 56.2 cm |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Shipping Weight | 12.8 kg |
| Shipping Width | 38.2 cm |
| Weight | 9.38 kg |
| Width | 49.6 cm |
| Accessories | 1 x Divider |
| Package Contents | 1 x 10.4L Non-Stick Drawers 2 x Non-Stick Crisper Plates 1 x Divider |
| Capacity | 10.4 L |
| Additional Information | Up to 75% Less Fat Than Traditional Frying Methods* (*Tested against deep-fried, hand-cut French fries.) Cook using up to 45% less energy than an oven** (**testing and calculations based on recommended cook time for sausages, using air fry function versus conventional ovens). Up to 55% faster than fan ovens* – *Tested against fish fingers and sausages, including preheat. Dual Zone Technology – SYNC cooking times for two different foods, such as baked chicken and fries, and have them ready at the same time. Max Crisp Technology – Super fast air-flow circulates 240°C temperature to evenly cook & crisp frozen food in minutes |
| Features | Dual FlexDrawer – Offers versatile cooking space Seven cooking options – Perfect for diverse meals Low fat cooking – Enhances health with tasty meals Easy to clean – Keeps your kitchen hassle-free |
| Product Type | Air Fryer |
| Barcode/EAN | 622356269568 |
| Power | 2470 W |
| Display Screen Type | LCD |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee with additional 1 Year Warranty (*Registration Required) |