This Stainless Steel 3 Tier Steamer from Russell Hobbs is great for steaming meat, fish and veg to create that easy healthy meal you’ve been craving ! Its 7L compact capacity is perfect for smaller households. It has a 60 minute timer for precise results and has an auto shut off for safety. It’s easy to dissemble for ease of cleaning and includes a handy rice bowl for practicality!
| Brand | Russell Hobbs |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Material | Stainless steel |
| Model name/number | 14453 |
| Pack quantity | 1 |
| Height (mm) | 378mm |
| Length (mm) | 240mm |
| Weight (g) | 126g |
| Width (mm) | 192mm |
| Style | Classic |